Александр Орловський "Улан на коні"

Львівська національна галерея мистецтв

Польське мистецтво ХVIII ст.


автор: Александр Орло́вський (пол. Aleksander Orłowski, рос. Александр Осипович Орловский; 1777, Варшава — 1832, Петербург) — польський живописець — баталіст і жанрист. Александр Орловський народився в небагатій шляхетській родині у Варшаві. Княгиня Ізабелла Чорторийська, випадково помітивши в майбутньому художнику схильність до малювання, віддала його в науку до живописця Ж. Норблену де ла Гурдену у Варшаві.

Керований патріотизмом і любов’ю до пригод Орловський в 1794 році поступив на службу в польське військо, брав участь у кількох битвах повстання Костюшка і, будучи поранений в одній з них, повернувся до Варшави. Тут він став вести безладне життя і навіть пристав до трупи фокусника. Норблен, цінуючи його артистичне дарування, намагався відхилити його від цих походеньок і знову прийняв у свій будинок. З тієї пори Орловський присвятив себе цілком мистецтву, яке незабаром доставило йому деяку популярність серед варшав’ян.

Потім він провів цілий рік в Литві, переїжджаючи з місця на місце і вивчаючи звичаї місцевого дворянства і народний побут. Після повернення до Варшави, він знайшов покровителя в особі князя Юзефа Понятовського і увійшов в моду у польської аристократії. В 1802 у приїхав до Санкт-Петербурга, де потрапив у милість до великого князя Костянтина Павловича, був поселений при його дворі і своїми малюнками і карикатурами створив собі ім’я в суспільстві.

Щоб ближче познайомитися з Росією, їздив до Москви, Новгорода та до інші території імперії; подорожував, крім того, по Франції, Італії та Німеччині. В 1809 у за картину «Бівуак козаків» Санкт-Петербурзька академія мистецтв присудила йому звання академіка. В 1819 у він був зарахований до генерального штабу для твору малюнків військових костюмів. Орловський — талановитий, жвавий, але нестрогий рисувальник, що вмів схоплювати характерні риси зображуваних осіб і фігур і надавати їм рух. Окрім картин, писаних олійними фарбами, які, наприклад, знаходяться в Ермітажі «Козак, що вбиває тигра», «Корови на пасовищі», «Відпочинок мисливців», «Худоба на лузі», «Стадо на пасовищі», «Морський пейзаж» і «Корабельна аварія», Орловський справив незліченну безліч олівцевих, акварельних і креслення пером малюнків, розсіяних в альбомах осіб царської родини та аматорів мистецтва. Багато з цих творів, що зображують переважно козаків, башкир та інших вершників що мчаться, трійки і сцени простонародного життя, були ним самим літографовані. Орловський згадується в поемі О. С. Пушкіна «Руслан і Людмила»:

твір: Улан на коні

розмір: 64х53 см


література:

  1. Львівська картинна галерея: Путівник [Возницький Б. Г., Компанейць М.Г., Овсійчук В. А. та ін.] – Львів: Каменяр, 1978. — С. 25. (мал. 45)

2. http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Orlowski/Orlowski_2.htm